Rabštejn a Ležáky


 • ubytování: různéubytování: různé
  strava: vlastnístrava: vlastní
  doprava: autokaremdoprava: autokarem
  • Poznávací zájezdy

Smutná historie minulosti, kde stávala podzemní továrna Rabštejn. Původně tu byla přádelna, jejíž majitel zkrachoval a továrnu obsadili Heinlenovci a ukazovali ji jako doklad hospodářského útlaku ze strany české vlády. Na počátku 2. světové války zde byl vybudován byl vybudován tábor pro Němce přesídlené z Besarábie. Po britských náletech na německou leteckou továrnu v Brémách byla část výroby přesídlena právě sem, protože se jednalo o poměrně nenápadné místo. V přilehlých pískovcových stráních byly hloubeny tovární haly a pro koncentrační tábor byla zneužita též bývalá budova textilní přádelny. Dále navštívíte pietní území Ležáky.

Program: Ráno odjezd do Jánské u České Kamenice, kde si prohlédnete podzemí bývalé továrny Rabštejn, kde zajatci 2. světové války prožívali těžké časy. Zde se vyráběly součástky bombardérů Junkers a stíhaček Messerschimdt a v roce 1943 byly zřízeny dva zajatecké tábory a v okolí ještě na třicet dalších pracovních táborů s otřesnými podmínkami pro vězně a nuceně nasazené zahraniční dělníky. Rabštejn sice nebyl primárně vyhlazovacím táborem, ale i přesto zde byly nedůstojné podmínky pro lidský život. Dnes je tu zřízen památník dokumentující historii podzemní letecké továrny a koncentračního tábora. V podzemí skalního labyrintu byla nedávno fotograficky zaznamenaná jakási silueta ducha. Po obědě odjezd k památníku Ležáky, kde navštívíte muzeum vystavující exponáty, které mapují život osady před tragédií, zavádí návštěvníka do nejtemnější doby druhé světové války a připomínají hrdinství ležáckých obyvatel i výsadkové skupiny Silver A.Mezi exponáty naleznou návštěvníci mimo jiné i repliku vysílačky Libuše, která byla ukrývána v ležáckém mlýně a v lomu, a díky níž se podařilo navázat spojení s exilovou vládou v Londýně. V podvečer odjezd do Prahy

Doprava: autokarem

Nástup / Výstup: PRAHA – 7:00 HOD PROTI HLAVNÍMU VLAKOVÉMU NÁDRAŽÍ, PARKOVIŠTĚ U SKLENĚNÝCH KOPULÍ

ČASY ODJEZDŮ JSOU POUZE ORIENTAČNÍ. CESTOVNÍ KANCELÁŘ SI VYHRAZUJE PRÁVO NA ZMĚNY ČASŮ ODJEZDŮ.

Pro pořádání zájezdu je stanoven minimální počet účastníků na 32 osob, pokud ve smlouvě o zájezdu, nebo v potvrzení o zájezdu není uvedeno jinak. Vega Tour s.r.o. má právo zrušit zájezd do 7 dnů před nástupem na zájezd při nenaplnění požadovaného počtu účastníků.


02.10.21 so sobota - sobota
vlastní autokarem (Praha)
560 Kč
cena za 1 den

Cena zahrnuje

 • Autobusovou dopravu
 • Služby průvodce

Cena nezahrnuje

 • Vstupy do objektů
 • Rabštejn 100 Kč
 • Ležáky 20 Kč
TOPlist